Charakteristika
Psi se k nim dostanou tak nějak sami – pocházejí buď z útulku, nebo z nějaké medializované psí kauzy. Výjimkou nejsou ani třínozí, slepí či zcela hluší psi.
Srdcaři mívají doma větší počet zvířecích kamarádů, jako jsou například kočky, potkani nebo zazimovaní ježci. Svá zvířata léčí výhradně přírodními preparáty!

Poznávací znamení
- Pes: Pije z louže, všechno sní, nepotřebuje veterináře a odejde s každým. Většinou běhají navolno a neperou se, když je někdo napadne, utečou.
- Páníček: Z 85% ženského pohlaví. Batika, nesportovní outfit, eko oblečení – ale hlavně nic z pravé kůže! Roztěkaný, rozdavačný a empatický ke všemu živému. Snílek a bohém. Věčně mladý.
Životní krédo
“ Já bych za to ty lidi vraždila.“
“ Podívej se na ten jeho smutný výraz – tomu nešlo odolat.“
„Vezmu si ho jen na dočasku, i když vím, že u nás už zůstane.“
Co jejich pes umí
V lepším případě být vděčný. V tom horším se neumí srovnat s nastálou situací a je agresivní nebo velmi bojácný.
Lepší varianta: „Fajn, tak tady teď bydlím. Jídlo nosí pravidelně, pohladí mě, nebijí mě – jo, to beru!“ A postupně se z něj stane spokojený parťák, který si nový domov užívá a občas dokonce vděčně olízne ruku svého zachránce.
Ta horší varianta: „Co to zase je za past?! Kde je háček?!“ Buď začne kolem sebe sekat jako ninja a bránit se proti každému náznaku přátelského gesta, nebo se schoulí do kouta a bude předstírat, že je neviditelný. Ať tak či tak, nový majitel bude potřebovat pevné nervy, trpělivost a zásobu pamlsků, protože získat důvěru takového psa je běh na dlouhou trať.
Charakteristické rasy
V drtivé většině jde o křížence nejrůznějších velikostí, barev a ras, jaké si jen dokážete představit. V kurzu jsou také vždy aktuální módní rasy z množíren, kterých je v útulcích přebytek.

Oblíbená jména
Pokud je pes z útulku, pak se jeho jméno zpravidla vztahuje k místu odchytu (například Dálnice, Silvestr, Brno, Prosek). Když nemá jméno, musí si někdy vystačit s evidenčním číslem: R567, E345 či prostě Tulák.
Referenční skupiny
Srdcaře najdete mezi studenty, pracujícími i důchodci. Pokud se jim ochrana zvířat a přírody nestala rovnou povoláním, věnují se jí alespoň ve volném čase – angažují se v různých v.o.s., o.p.s., o.s. nebo nadacích zaměřených na životní prostředí. Často je najdete i mezi ekoaktivisty.
Nakupují BIO produkty, pravidelně navštěvují farmářské trhy, pečlivě třídí odpad a zásadně nejezdí autem. Za myšlenky Greenpeace by položili život!
Ale bez srdcařů by byl svět o poznání smutnější – a hlavně prázdnější. Právě díky nim nacházejí psi z útulků, záchranných akcí i nešťastných kauz nové domovy plné lásky. Jsou to lidé, kteří nezištně pomáhají, zachraňují a dávají druhou šanci těm, kteří by jinak zůstali sami. Ať už jsou jejich návyky jakkoli specifické, jedno je jisté – bez nich by tu bylo mnohem méně šťastných psích ocásků a vděčných pohledů.